ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Uluslararası kamuoyunun, dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler ile kutlandı.

BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edilen ve her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü kapsamında İzmir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ ziyaret edilmiş ve çeşitli etkinlikler ile kutlamalar gerçekleştirilmiştir.

İzmir Valiliği Mavi Toplantı Salonunda kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile yabancı aileler ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen toplantıda, İzmir Vali Yardımcı Sayın Uğur KOLSUZ’un açılış konuşmalarının ardından, İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Funda KILIÇ DOĞAN’ın konuşması ve Uyum ve İletişim Çalışma Grubu Başkanı Sayın Çağdaş TANER’in Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün faaliyetleri ve İl Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler hakkında gerçekleştirdiği sunum ile devam etmiştir.

İlgili toplantı, İzmir Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Bölge Koordinatörü Sayın Selvet ÇETİN’in kurumu ve dünya üzerindeki göç hareketleri hakkındaki konuşması, Yaşar Üniversitesi Unesco Uluslararası Göç Kürsüsü’nden Sayın Yard. Doç. Dr. Ayselin Gözde YILDIZ’in göç ve uyum politikaları konulu konuşması, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Ege Bölge Sorumlusu Sayın Esra ŞİMŞİR’in SGDD faaliyetleri hakkındaki sunumu ve Afganistan uyruklu yüksek lisans öğrencisi Sayın M.Zarif SALİHY’in konuşmasının ardından sona ermiştir. Program sonunda konuşmacılara çiçek ve plaket takdim edilmiştir.

Toplantının ardından katılımcılar, Valilik binası giriş katında sunulan ikram eşliğinde, İzmir’de yaşayan Suriyeli çocuklar tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan sergiyi ziyaret etmiştir. İlgili alanda ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından çocuklara yönelik hazırlanan MUYU setleri ile üzerinde kurumsal logomuz bulunan defter ve kalemlerin dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Kayıt: 18.12.2016
Güncelleme:2.1.2017
Paylaş


WS05